Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Restoran Açmak

Restoranlar yemek kültürümüz içinde önemli bir yere sahip. Eskiden bu yana varlığını sürdüren ve kendini daima geliştiren restoran sektörü, sektörde çok büyük bir paya sahip. Bu denli büyük bir sektörün ise girişimciliğe kapalı olması düşünülemezdi. Hatta girişimcilik ve inovasyon günümüz çağında çok ama çok önemli bir yere sahip. Çağa ayak uyduramayan, gelişmeleri yeterince yakalayamayan restoranlar bu sebeple kepenk kapatmak zorunda kalabiliyor. Bu yüzden restoran açarken ve işletirken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar ortaya çıkıyor. 

Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Restoran açarken dikkat edilmesi gereken pek çok durum elbette ki girişimcilerin karşısına çıkıyor. Bu durumlardan bazıları açmakla ilgiliyken bazıları da işletmenin devamını sağlamak açısından büyük önem arz ediyor. Açılacak restoranın konumu, nasıl bir kitleye hitap edeceği, menüleri, mekânın dizaynı dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan. Ulaşım kolaylığı, belli merkezlere yakın olması gibi durumlar da yine dikkat edilmesi gereken noktalardan. Açmak için bunlar çok önemli olurken, açmanın yanında işletmek ve devamlılık için de bazı gereklilikler söz konusu. İşletmenin teknolojiye ayak uydurması, pratik olması, verimli hizmet verebilmesi ve sistemli olması bunların en önemlilerinden. Bunları sağlayabilmek için ise devreye bu amaçla yapılmış yardımcı araçların girmesi gerekiyor.

Bunlardan biri de restoran adisyon programı Restoranınıza kuracağınız adisyon programı sayesinde teknolojiye ayak uydurabilir, işlerin daha hızlı gerçekleşmesini, daha kaliteli hizmeti müşterilerinize sağlayabilirsiniz. Masa takibi, hesabı bölme, sipariş ve garson takibi gibi birçok durumda adisyon yazılımı sayesinde daha işlevsel bir restoran hâline gelebilirsiniz. 

Restoran sahibi olmak çoğu kişinin hayallerini süsleyen bir iştir. Ancak bu işte ciddi olanlar ve girişimde bulunanların dikkatle bu süreci yönetmesi gerekmektedir. restoran açmak isteyenlerin dikkate almaları gereken ilk konu kendilerine özgü bir restoran mı yoksa zincir restoranlara bağlı bir restoran mı açmak istedikleridir. Eğer zincir restoranlara bağlı olarak bir işletme açacaklar ise o zaman çalışmak istedikleri restoranların şartlarını ve sözleşme koşullarını ayrıntılı bir şekilde incelemeleri ve yürütebileceklerine inandıkları şartlara sahip olanları seçmelidirler. İmzalanan anlaşmalardan sonra ise zincir restoranlar yeni restoran için gerekli olan bütün bilgileri işletme sahibi ile paylaşacaklar ve hatta işlemlerin tamalanmasında yeni işletmeye destek sağlayacaklardır.

Eğer kendinize özgü bir restoran açmak istiyorsanız o zaman dikkat etmeniz gereken bir çok konu olacak demektir. Restoran açmadan önce üzerinde ayrıntı ile durmanız gereken ilk konu yasal mevzuatlardır. Bir restoranın uyması gereken bir çok bakanlığa ve kuruma bağlı mevzuatlar bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları vergi mevzuatları, iş yeri açma ve çalıştırma ile ilgili ruhsatlar, Sağlık Bakanlığının restoranlara uyguladığı mevzuatlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının mevzuatları ve Tarım ve Gıda Bakanlığının mevzuatlarıdır.

Eğer yasal işlemleri hallettiyseniz o zaman iş planınızı dikkatli bir şekilde oluşturmalısınız. İş planlarında restoranın işleyiş tarzı, sermayesi ve pazarlanması gibi konular yer almaktadır. Ayrıca iş planlarında restoranınızın hedeflerini belirtmelisiniz.

2 thoughts on “Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?”

  1. Geri bildirim: Mobil Restoran Adisyonu El Terminali

  2. Geri bildirim: E adisyon Sayesinde Siparişleri Saniyeler İçerisinde Yönetin

Yorum bırakın

Scroll to Top