Garson veya Servis Elemanında Gereken Özellikler

Restoranlar yılın her döneminde oldukça fazla rağbet görüyorlar. İşletmeler arasında ekonomik şartlardan yakınanlar bulunsa da işlerini en iyi şekilde yapan ve restoran sipariş kullanan işletmeler sorunsuz bir şekilde işleyişine devam edebiliyor. İşletmenin başarılı bir şekilde yaşantısına devam edebilmesi için her aşamasında gerekli özelliklere sahip insanların olması gerekmektedir. İşletmecilerin gerekli bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olması kadar ustaların ya da garsonların da gerekli özellikleri göstermesi gerekir. Aksi halde işletmenin başarılı olma şansı çok düşük seviyede kalacaktır.

Garsonlar hiç kuşkusuz restoranlar için çok büyük önem taşır. Restorana gelen misafirler ile en çok muhatap olan birimin başında garsonlar yer almaktadır. Restoranda masalarına oturan misafirler, restorandan ayrıldıkları ana kadar garsonlara emanet edilir. Bu sebeple de yalnızca müşteriden sipariş alma yöntemleri konusunda bilgi sahibi olunması yeterli olmamaktadır. Garsonluk süreci siparişlerin alındıktan sonra mutfağa aktarılması ile son bulmamaktadır. Süreç misafirler kalkana kadar devam eder. Yaşanan tüm sorunlar garsonların sorumluluğu altındadır.

İçten ve Sıcak Bir Selamlamanın Önemi

Restoranlara adımlarını atan misafirler, o andan itibaren en iyi hizmeti almak isteyeceklerdir. Alınan hizmetten menün kalınması için sıcak bir selamlamanın olması şarttır. Bazı restoranların giriş kısımlarında yapılan selamlama işlemleri garsonun görevleri arasında gösterilmez. Ancak böyle bir durum söz konusu olsa dahi garsonların masaya geldikleri ilk anda selamlamalarını yapmaları gerekmektedir. Selamlamalarda her zaman doğru bir hitap kullanılırken misafirlerin ismiyle birlikte hitap edilmesi çok daha etkili bir selamlama olacaktır.

İnsanlar, gittikleri restoranlarda isimleri ile hitap edilmesinden hoşlanırlar. Mehmet Bey ya da Aslı Hanım gibi seslenme şekilleri, misafirlerin kendilerini özel hissetmelerini sağlayacaktır. Selamlama anında bu hitapların kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Eğer rezervasyon ile gelen bir misafir varsa kişilerin isimleri restoran sipariş üzerinden rahatlıkla öğrenilebilir. Ancak sürekli olarak restoranlara gelen kişilerin de sunum aşamalarında küçük sorularla isimlerinin öğrenilmesi ve sonraki gelişlerinde bu şekilde hitap edilmesi gerekmektedir.

Düzgün Bir Türkçe Kullanımı

Garsonluk mesleğinde diksiyonunun önemi çok fazladır. Diksiyon eğitimleri genel olarak çok profesyonel alanlarda kullanılan önemli eğitimlerdir. Birçok garson bu eğitimlere önem vermez. Garsonluk yapacak olan kişiler için diksiyon eğitiminin olması şart koşulamaz. Ancak düzgün bir Türkçe ile konuşulması kesinlikle şarttır. İnsanların ilk garsonluk deneyimi sırasında dahi çok iyi bir Türkçesinin olması önemlidir.

Konuşmaları içerisinde çok uzun cümleler kurmaktan çekinmesi gereken garsonların argo kelimelerin yakınından dahi geçmemesi gerekmektedir. En doğru tercih günümüzde hakim olan Türkçenin kullanımıdır. Yabancı tabirler kullanılması çok doğru bulunmamaktadır. Tablet menü üzerinde sunulan yemeklerde yabancı kelimeler dahi olsa bunların anlaşılır bir şekilde telaffuz edilmesi ve gerekirse açıklanması gerekmektedir. Doğru seviyede bir samimiyet kuran ve düzgün Türkçesi ile siparişlerini alan garsonlar her zaman misafirler tarafından hoş karşılanacaktır.

Yorum bırakın

Scroll to Top