Restoran İşletmeciliğinin Püf Noktaları

Yemek denildiğinde birçoğumuz içim akan sular durur. Ülkemizdeki birçok kişi için yemekler yalnızca açlık hissini ortadan kaldıran malzemeler olmaktan çok uzaktır. İnsanlar büyük bir keyif alarak yemeklerini yerler ve bunun bir daha tekrarlanacağı anı beklemeye başlarlar. Taleplerin bu seviyede büyük olduğu yerde beklentiler de büyük ve rekabet ortamı kızışmıştır. Yemek ile iç içe olan kişiler restaurant işletme hayali kurarlar. Sevdikleri onlarca yemeğin en kusursuz şekilde hazırlanıp insanlara sunulduğu senaryolar düşünülür. Ancak hiçbir işlem bu kadar kolay gerçekleşmemektedir.

Her zaman hayal ettikleri restoranları açan kişilerin devamlılık sağlayabilmesi ve çok daha büyük bir hale gelebilmesi için restoran yazılımı kullanılması ve işletmecilik hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bir yandan işletmeciliğin bir yandan da yemek sektörünün iyi bilinmesi dahi bazen yeterli olmamaktadır. Bu sebeple de restoran açmayı düşünen kişiler ilk olarak gerekli tüm bilgileri toplaması ve kendisini geliştirmesi gerekir.

Mutfak Ekipmanlarının Alışverişinin Yapılması

Hiç kuşkusuz bir restoranın en önemli bölümü mutfağıdır. Mutfağından lezzetli ve kaliteli ürünler çıkmayan bir restoranın devamlılığı yakalaması mümkün olmaz. İşletmelerin diğer etmenlerine ne kadar para harcanırsa harcansın yemeklerin kalitesi hiçbir zaman arka planda kalmayacaktır. Her zaman gelen müşteriler için en önemli etmen aldıkları lezzettir. Restoran müşteri artırma işlemleri yemeklerin güzel olması durumunda dahi kesin değildir. Yemeklerin güzel olmaması durumunda müşteri sayısındaki azalma ise kesin olacaktır. Bu azalmaların sebepleri restoran yazılımları ile takip edilebilir.

Mutfaklarda iyi yemeklerin zamanında çıkabilmesi için doğru ekipmanlara ihtiyaç duyulur. İlk olarak sunacakları tüm yemekleri kafasında belirleyen kişilerin sonrasında tüm gerekli ekipmanları alması gerekir. Yeni bir restoranda, menüde yer alan tüm yemeklerin yapılabileceği minimum ekipmanların alınması doğrudur. Ancak çok az ekipman alınır ve siparişlerin teslimi gecikirse bu durum da ciddi bir sorun doğurmaktadır. İnsanlar, menüde yer alan her yemeğin teslimat süresini deneyerek görür ve bu şekilde yeni ekipmanlara ihtiyaç olup olmadığı belli olur.

Tedarikçi Kalitesinin Önemi

Ülkemizde restoranlara gıda malzemelerini tedarik eden çok sayıda firma yer alır. Bu firmalar arasından seçim yapılırken her zaman restoran programı ile karşılaştırmaların yapılması ve kalitenin ön planda tutulması gerekir. Restoranda kullanılacak olan malzemeler her zaman kaliteli olmadır. Kaliteli malzeme olmadan güzel bir yemek yapılması mümkün olmaz. Bunun bilincinde olarak tedarikçilerin seçimi gerekir.

Birçok kişiye göre başarılı restoranın püf noktaları birkaç adet kaliteli tedarikçiye sahip olmaktır. Tedarikçilerin birden fazla oluşu, herhangi biriyle sorun yaşandığında hemen diğer ile iletişime geçilmesini ve bu şekilde restoranın sorun yaşamamasını sağlamaktadır. Ayrıca tedarikçilerin birden fazla oluşu sizi ellerinde tutmak için çaba sarf etmelerini sağlayacaktır. Bu şekilde olabilecek en uygun fiyatlar ile kaliteli ürünlerin tedarik edilmesi mümkün olur. Tedarikçi firmaların yılın belirli dönemlerinde düzenlediği kampanyalar restoranın kazancını arttıracak ve çok daha rahat büyümesini sağlayacaktır.

2 thoughts on “Restoran İşletmeciliğinin Püf Noktaları”

  1. Geri bildirim: E adisyon Sayesinde Siparişleri Saniyeler İçerisinde Yönetin

  2. Geri bildirim: Restoran İşletmeleri İçin Sosyal Medya Tüyoları

Yorum bırakın

Scroll to Top